کشور ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن با بیش از ۱۵۰،۰۰۰ دانشجوی بین المللی ، یکی از محبوب ترین مکان ها برای دانشجویان بین المللی است ، همچنین ژاپن یکی از بهترین کشورها ها برای تحصیلی ایرانیان به حساب می آید .

ژاپن در طول تاریخ از لحاظ علم و تکنولوژی به شهرت جهانی بالایی رسیده است . بنابراین دلایل زیادی برای تحصیل در ژاپن وجود دارد .

علاقه مندان به کشور ژاپن می توانند در مقاله حاضر که توسط موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین تدوین شده است ، شرایط و قوانین تحصیل در این کشور را مطالعه می کنند .

ژاپن دارای سومین اقتصاد بزرگ در جهان است . قدرت اقتصادی آن حداقل تا حدی به علت صنعت قوی تحقیق و توسعه است که بر پایه مارک های موفق بین المللی نظیر نیسان ، تویوتا ، پاناسونیک ، کانن و سونی است و همچنین تولید ربات ها برای هر چیزی که قابل تصور است . بدیهی است که یک سیستم آموزشی عالی عالی در پشت این نوآوری قرار دارد .

مزیت هایی برای تحصیل در ژاپن

 • استانداردهای آموزشی بالا
 • بهره مندی از فرصتی بی نظیر برای زندگی ، کار و کشف یک فرهنگ متفاوت با میراث غنی
 • یادگیری زبان ژاپنی همزمان با اخذ یک مدرک بین المللی
 • مطالعه در یک مکان امن و آرام
 • امکان شرکت در هنرهای رزمی و فرهنگی دانشگاه های ژاپن
 • هزینه های تحصیلی کم و ارائه بورسیه های تحصیلی سخاوتمندانه در ژاپن ، هزینه تحصیل در ژاپن حتی از کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل هم در برخی رشته ها کم هزینه تر است .

سیستم آموزشی ژاپنی

سیستم آموزشی ژاپنی از استانداردهای بالایی پیروی می کنند . دانش آموزان دبیرستانی ژاپن برای ریاضیات رتبه اول کسب می کنند و برای سواد علمی رتبه دوم را دارند .

ژاپن دارای بالاترین تعداد برندگان جایزه نوبل در آسیا است و از سال ۲۰۰۰ تا کنون دومین کشور جهان بوده است. ۴۹ درصد از فارغ التحصیلان دبیرستان های ژاپن وارد دانشگاه می شوند .

تحصیلات عالی در ژاپن پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل در دوره ابتدایی و دبیرستان ، شروع می شود و شامل ۵ نوع آموزش است ؛

 • کالج فن آوری
 • کالج های آموزش حرفه ای ( دوره متوسطه کالج های تخصصی آموزش )
 • کالج های جوان
 • دانشگاه ها
 • مدارس تحصیلات تکمیلی

شرایط پذیرش در دانشگاه های ژاپن

معیارهای واجد شرایط بودن برای تحصیل در ژاپن در زیر عنوان شده است ؛

 • دانش آموزانی که ۱۲ (۱۱ ) سال تحصیل را در کشورهای دیگر به جز ژاپن تکمیل کرده اند .
 • دانش آموزانی که ۱۸ یا ۱۷ سال دارند و موفق به دریافت معاینه تحصیلی شده اند که معادل دیپلم دبیرستان در ژاپن است .
 • دانش آموزانی که ۱۸ ساله هستند و تحصیلات خود را در مدارس بین المللی ژاپن انجام داده اند .
 • دانش آموزانی که ۱۸ سال یا بالاتر هستند و دارای دیپلم بین المللی ، دیپلم آلمانی Abitur یا دیپلم کارشناسی فرانسه هستند .
 • دانش آموزانی که ۱۸ سال یا بیشتر هستند و از طریق امتحانات برخی موسسات آموزشی مدرک تحصیلی آنها برای پذیرش فردی به رسمیت شناخته شده است .
 • با توجه به بندهای ۱ تا ۳ ذکر شده در بالا ، اگر متقاضیان تحصیل در ژاپن ، کمتر از ۱۲ (۱۱) سال تحصیل کرده باشند ، باید دوره های آمادگی مجاز پیش دانشگاهی را در ژاپن و یا در یک مرکز علمی دیگر تکمیل کند .
شرایط پذیرش در دانشگاه های ژاپن

شرایط تحصیل در دانشگاه های ژاپن

در این بخش از مقاله ، مشاوران ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ، شرایط تحصیل در دانشگاه های ژاپن را به شما عزیزان خواهند گفت ؛ اگر شما علاقه مند به تحصیل در ژاپن هستید ، خوشحال خواهید شد که بدانید دولت ژاپن مشتاق جذب دانشجویان بین المللی است و تا سال ۲۰۲۰ ، طرح جذب ۳۰۰،۰۰۰ دانش آموز خارجی را در این کشور قرار داده است.

در نتیجه ، دانشگاه ها در تلاش هستند تا در مراحل درخواست تا یافتن کار پس از فارغ التحصیلی ، شرایط زندگی را برای دانش آموزان خارجی آسان تر کنند .

چیزی که مطمئنا به جذب دانش آموزان بین المللی کمک خواهد کرد معرفی دوره های بیشتر به زبان انگلیسی ، استخدام کارمندان ویژه برای حمایت از دانشجویان بین المللی است .

دولت با درک اینکه زندگی و تحصیل در ژاپن در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر گران است ، حمایت مالی بیشتری را برای دانشجویان خارجی ارائه داده است .

در ژاپن حدود ۷۸۰ دانشگاه وجود دارد که حدود ۸۰ درصد آنها خصوصی هستند . مدارس و کالج های تخصصی نیز وجود دارند که رشته های تحصیلی بیشتری را ارائه می دهند . طبق جدیدترین نسخه از رتبه بندی دانشگاهی QS 75 دانشگاه ژاپنی در میان بهترین رتبه بندی ها قرار گرفته اند .

لیستی از دانشگاه های برتر ژاپن

دانشگاه های خوب ژاپن در بین بهترین دانشگاه های خارج از کشور قرار دارند در زیر لیستی از این دانشگاه ها ارائه شده است :

 • دانشگاه توکیو
 • دانشگاه کیوتو
 • دانشگاه اوزاکا
 • موسسه فناوری توکیو
 • دانشگاه Tohoku
 • دانشگاه ناگویا
 • دانشگاه هوکایدو
 • دانشگاه کیوشو
 • دانشگاه وستا
 • دانشگاه کیو
لیستی از دانشگاه های برتر ژاپن

پذیرش در دانشگاه های ژاپن

دانش آموزانی که به دانشگاه های ژاپن اعزام می شوند ، به جای ارائه یک مقیاس GPA و یا معیارهای دیگر جهت ارزیابی ، مجاز به انجام آزمون های ورودی می باشند .

EJU یک آزمون استاندارد شده برای دانشجویان خارجیست که جهت بررسی برای پذیرش دانشگاه ژاپن برای دانشجویان بین المللی طراحی شده است .

علاوه بر آزمون های ورودی ، فرم درخواست تکمیل شده ، اسناد تحصیلی ، مدارک مالی کافی برای پرداخت هزینه های تحصیل ، مراجع علمی ، گذرنامه معتبر و چند عکس با اندازه گذرنامه از متقاضیان تحصیل در ژاپن ، درخواست خواهد شد .

مختصری درباره آزمون EJU ژاپن

آزمون EJU مهارت های پایه علمی در زمینه های علوم ، ریاضیات و اطلاعاتی درباره ” ژاپن و جهان ” را ارزیابی می کند .

حدود ۹۵ درصد از دانشگاه های ملی ، ۶۵ درصد از دانشگاه های عمومی و ۴۴ درصد موسسات خصوصی ، برای ورود به EJU نیاز دارند . بسیاری از دانشگاه ها همچنین به تحصیلات اضافی تر برای ورود دانش آموزان نیاز دارند .

اگر چه EJU را می توان در مراکز تست در سراسر آسیا تکمیل کرد ، دانش آموزان آینده نگر باید اغلب به ژاپن سفر کنند تا این تست های خاص را انجام دهند .

هزینه آزمون برای محدوده آزمون بین ،۷۵۶۰ تا ۱۴،۰۴۰یوان ژاپن ( ۶۷ تا ۱۲۵ دلار آمریکا ) است . این آزمون دو بار در سال ارائه می شود .

ویزای تحصیلی ژاپن

دانشجویان بین المللی که قصد دارند برای بیش از سه ماه در ژاپن تحصیل کنند ، باید برای ویزای دانشجویی درخواست بدهند . برای انجام این کار ، ابتدا باید گواهی پذیرش در موسسه علمی ژاپنی را دریافت کنید .

هنگامی که این مجوز صادر شد ، شما باید از طریق سفارت یا کنسولگری محلی خود در ژاپن برای ویزای تحصیلی درخواست بدهید .

همچنین شما باید یک فتوکپی اضافی از گواهی پذیرش ، گذرنامه معتبر ، فرم درخواست و یک عکس جدید با اندازه گذرنامه ارائه کنید .

اگر میخواهید در طول تحصیل در ژاپن مشغول به کار شوید ، باید به غیر از مجاز بودن وضعیت اقامت قبلی مجوز دیگری را دریافت کنید ، که میتوانید آن را در یک دفتر مهاجرتی که در ژاپن می روید درخواست کنید .

به عنوان یک قاعده کلی ، این به شما اجازه می دهد تا در طول دوره زمانی تحصیلات مدت ۸ ساعت در روز و در دوره تعطیلات رسمی به مدت ۲۸ ساعت در هفته کار کنید .

ویزای تحصیلی ژاپن

هزینه های تحصیلی در ژاپن

هزینه های تحصیل در ژاپن ، گرچه برخی از گران ترین در آسیا ، در مقایسه با کشورهای غربی مانند انگلستان و ایالات متحده ، بسیار مقرون به صرفه هستند .

در حالی که یک دانشجوی « دولتی » در ایالات متحده ممکن است ۱۰،۰۰۰ دلار در سال یا بیشتر و یا با هزینه های غیر دولتی و هزینه های بین المللی چندین برابر هزینه کند ، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ژاپن تنها ۵۵۰۰ دلار در سال است .

علاوه بر این ، در Tsukuba هزینه های ورود به سیستم و هزینه های اولیه تدریس برای دانشجویان دوره کارشناسی انگلیسی لغو شده است .

حتی دانشجویانی که از تحصیلات بالاتری برخوردارند ، از پرداخت برخی هزینه ها معاف هستند . میانگین هزینه های زندگی در ژاپن ¥ ۸۹،۰۰۰ ( معادل ۷۹۰ دلار) در هر ماه است .

بدون شک توکیو ، گرانترین مکان برای زندگی در ژاپن است . در اینجا ، سازمان خدمات دانشجویی ژاپن (JASSO) یک بودجه را برای حدود ۱۰۲۰۰۰ ¥ ( ۹۵۰ دلار ) در هر ماه برای پوشش اجاره ، مواد غذایی ، بیمه ، سرگرمی و سایر هزینه های زندگی پیشنهاد می کند که در سال به ۱۰،۸۶۰ می رسد .

کمک هزینه ها و بورس تحصیلی ژاپن

طیف گسترده ای از بورس تحصیلی هم از دانشگاه و هم از سازمان های دولتی و خصوصی ژاپنی در دسترس است . تعداد محدودی از بورس تحصیلی Tsukuba با پوشش پرداخت اقامت زندگی ماهانه و کمک هزینه سفر ( تنها در سال اول ) در دسترس است .

با تشکر از اصلاحات عالی دولت ژاپن ، دانشجویان بین المللی اکنون فرصت بیشتری برای به دست آوردن بودجه دارند .

دولت تعدادی از بورس های دولتی، کمک های مالی و طرح های وام برای متقاضیان برجسته بین المللی ارائه می دهد . بورس تحصیلی ژاپن ( Monbukagakusho ) یک مورد از این طرح ها است .

یکی دیگر از ابتکارات دولت ، پروژه ۳۰ Global است که نه تنها گزینه های بیشتری برای تحصیل در ژاپن به زبان انگلیسی را فراهم می کند ، بلکه همچنین پشتیبانی مالی و مشاوره ویزا را نیز ارائه می دهد .

بورسیه تحصیلی متنوع دیگری نیز در دسترس است ، برخی از آنها به صورت اختصاصی برای ملیت های خاص ، زنان ، اقلیت ها و یا افرادی با مهارت بالای ژاپنی اعطا می شوند .

هدف از گردآوری این مقاله از موسسه مهاجرتی مهرآفرین ، ارائه اطلاعاتی پیرامون شرایط تحصیل در ژاپن بوده است . امیدواریم که مطالعه آن برای علاقه مندان سودمند بوده باشد .

چنانچه مایل به کسب اطلاعات گسترده تری برای مهاجرت تحصیلی هستید ، لطفا با مشاوران تخصصی تحصیل در خارج از کشور در دفاتر تهران و شیراز تماس حاصل نمایید . ایشان با کمال میل راهنمای شما عزیزان در خصوص دانشگاه های خارج از کشور خواهند بود .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.