کشور لتونی

تحصیل در لتونی

تحصیل در لتونی

تحصیل در لتونی و دانشگاه های این کشور دروازه ای برای علاقه مندان تحصیل در اروپا است و اخیرا متقاضیان زیادی درباره شرایط مهاجرت تحصیلی به لتونی از ما سوال می پرسند.

موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین در مقاله حاضر ، ویژگی های تحصیل در لتونی را مورد بحث و بررسی قرار داده اند ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد جزییات مهاجرت تحصیلی و یا سایر روش های مهاجرت به لتونی با ما تماس بگیرید.

بررسی جوانب تحصیل در لتونی

کشور لتونی از ۱ ژانویه ۲۰۱۴ ، به منطقه یورو پیوسته است ، این بدان معنی است که ارز یورو در این کشور رسمیت دارد و از آن استفاده می شود.

سیستم آموزشی لتونی شامل آموزش پیش دبستانی ، آموزش ابتدایی۹ ساله ، تحصیلات متوسطه و تحصیلات عالی است ، این کشور نیز مانند بسیاری از دیگر کشورهای قاره اروپا از سیستم اعتبار سنجی اروپا ( ECTS ) پیروی می کنند.

تحصیل در لتونی با هدف اخذ مدرک لیسانس نیاز به تکمیل ۱۲۰-۱۶۰ امتیاز ECTS دارد ، مدت زمان تحصیل لیسانس ۶ تا ۸ ترم تمام وقت ( ۳-۴ سال ) است.

برنامه های تحصیلی که منجر به تحصیلات تکمیلی می شوند شامل ۱۲۰ ECTS است که ۳۰ امتیاز آن مربوط به پایان نامه است.

مدت زمان تحصیل در لتونی در مقطع فوق لیسانس ۴ ترم تمام وقت ( ۲ سال ) است ، مدت زمان تحصیلات عالی دکترا در لتونی ۵ سال می باشد.

اهداف تحصیلات تکمیلی دانشگاهی ، آماده سازی فارغ التحصیلان برای تحقیق مستقل و همچنین ارائه زمینه های نظری است ، فعالیت های حرفه ای و برنامه های آموزشی علمی در لتونی ، با توجه به استاندارد ملی آموزش علمی اجرا می شود.

چشم انداز های لتونی با هدف تحصیل در آن

خارجی هایی که تحصیلات خود را در لتونی می گذرانند از چشم انداز بی نظیری برخوردار هستند ، زیرا سیستم آموزشی لتونی در سال ۲۰۱۶ بیش از ۵۴۰۰ ثبت نام بین المللی را در اختیار داشته و این تعداد سالانه به طور پیوسته رشد می کند.

لتونی به عنوان ” مروارید کشورهای بالتیک ” و ” بهترین راز نگهداری اروپا ” برچسب گذاری شده است و دارای ویژگی های متمایز است که از همسایگان اروپایی آن جدا می شود ، آب و هوای منحصر به فرد نیز چشم اندازی جذاب دیگر برای زندگی و تحصیل در لتونی است.

آشنایی نسبی با کشور لتونی

موقعیت جغرافیایی لتونی ، شرایط آب و هوایی متنوعی را فراهم می کند که در آن شرایط به طور کلی ملایم و مرطوب است و تغییرات ناگهانی در درجه حرارت وجود ندارد.

آشنایی نسبی با کشور لتونی

لتونی عضو از بسیاری از سازمان های بین المللی مانند اتحادیه اروپا ، ناتو و سازمان ملل متحد است ، علاوه بر اینها لتونی تلاش می کند خود را به یک کشور بسیار توسعه یافته با فرهنگ جهانی شناخته شده تبدیل کند که هر کسی که در لتونی تحصیل می کند ، بتواند از آن لذت ببرد.

ارزیابی مدرک دیپلم متقاضیان تحصیل در لتونی

نظام آموزش و پرورش در لتونی به شدت در همکاری های چند ملیتی در زمینه آموزش و تحقیقات نظارت دارد و هدف آن افزایش رقابت دانشجویی در بازارهای شغلی محلی و بین المللی است.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط شبکه دیپلم اروپایی EENIC / NARIC ، جهت ارزیابی شرایط دانشجویان بین المللی برای تحصیل در لتونی ، این مرکز اطلاعات علمی لتونی است که تعیین می کند که آیا یک گواهینامه دیپلم یا مدرک تحصیلی در یک کشور خارجی می تواند با معیار مشابه در لتونی برابر باشد یا خیر.

در مواردی که سند ارزیابی استانداردهای گواهینامه های دیپلم ، مدارک تحصیلی اعطا شده به لتونی را برآورده نکند ، در گزارش ارزیابی بیان می شود که برای دستیابی به الزامات مورد نیاز چه شرایطی باید برآورده شود.

بر اساس گزارش ارزیابی ، موسسه آموزش عالی که دانشجویان آن را انتخاب کرده اند می توانند در مورد ثبت نام و تحصیل در لتونی تصمیم بگیرند.

زبان تحصیل در لتونی

زبان رسمی دولت لتونی ، زبان لیتوانیایی است ، اگرچه زبان دولتی رسمی لیتوانیایی است ، شما به راحتی با زبان روسی و انگلیسی نیز صحبت خواهید کرد ، زیرا بخش بزرگی از مردم شهر ریگا ( پایتخت لتونی) روسی زبان هستند و بیشتر لیتوانیایی ها زبان روسی را درک می کنند.

در شهر ریگا و دیگر شهرهای بزرگ نیز میتوانید از زبان انگلیسی استفاده کنید ، بنابراین برای تحصیل در لیتوانی شما مشکل عمده ای با زبان نخواهید داشت.

تحصیلات دو زبانه در لتونی که توسط دولت تامین می شود فقط در مدارس ابتدایی برای اقلیت های قومی در دسترس است.

این شامل زبانهای روسی ، یهودی ، لهستانی ، لیتوانیایی ، اوکراین ، بلاروس ، استونی و رم است ، در دانشگاههای عمومی ، زبان آموزش بیشتر زبان لیتوانیایی است.

در حالیکه به طور همزمان برنامه هایی نیز برای دانشجویان خارجی طراحی شده و به زبان انگلیسی تدریس می شود ، دانشگاه های خصوصی نیز ممکن است برنامه های خود را در زبان روسی ارائه دهند ، در ادامه این مقاله از موسسه مهاجرتی MIC به بررسی برنامه های آموزش عالی این کشور خواهیم پرداخت.

انواع برنامه های آموزش عالی در لتونی

در تحصیلات لتونی بین تحصیلات حرفه ای و تحصیلات عالی برتر در تضاد است ، اکثریت موسسات آموزشی لتونی هر دو درجه را ارائه می دهند ، در زیر به رده های تحصیلی موجود در موسسات علمی لتونی اشاره می شود:

  • برنامه های آکادمیک تحت این رده در حالی که زمینه های نظری را نیز ارائه می دهد اما برای حرفهخود بر افزایش مهارت های تحقیقاتی تمرکز دارد . اینها بر اساس علوم بنیادین و یا کاربردی ساخته شده و به طور کلی برای شروع هر مرحله نیازمند پایان مرحله قبل است ، این می تواند منجر به مدرک لیسانس یا مدرک کارشناسی ارشد شود.
  • آموزش حرفه ای – این برنامه ها با تمرکز بر ارائه دانش عمیق برای آماده سازی دانش آموزان در زمینه هایی مانند بهبود سیستم ها و فن آوری ها و همچنین انجام خلاقیت ، تحقیق و آموزش در زمینه خود ، بیشتر حرفه ای هستند . موسسات آموزش عالی لتونی مجموعه ای متنوعی از دوره ها را ارائه می دهند که محبوب ترین آنها در زمینه های بهداشت ، مهندسی ، ریاضی ، علوم رایانه و کسب و کار و مدیریت است.
انواع برنامه های آموزش عالی در لتونی

دانشگاه های لتونی

ذر این بخش ، مشاوران ما در موسسه مهاجرتی MIC ، برترین دانشگاه های لتونی را به شما عزیزان معرفی خواهند کرد.

گرچه لتونی یک کشور کوچک است اما ، دانشگاه های لتونی به راحتی به مطالبات دانشجویان بین المللی پاسخ می دهند .

شاید این قابل تصور نباشد اما ، بیش از ۲۰۰ برنامه تحصیلی انگلیسی ( بسیاری از آنها حتی در سطح لیسانس ) در لتونی دسترس هستند که متقاضیان تحصیل در لتونی می توانند از آن استفاده کنند ، شما اکثریت دانشگاه ها را در ریگا پایتخت و بزرگترین شهر لتونی پیدا خواهید کرد.

بزرگترین دانشگاه ، دانشگاه لتونی است که تقریبا ۱۰۰ ساله است و تعدادی از دوره های انگلیسی را برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ارائه می کند.

دانشگاه ریگا دارای بزرگترین گروه دانشجویان بین المللی در لتونی است . آنها ۲۵ درصد از کل دانش آموزان را تشکیل می دهند و از ۵۰ کشور مختلف می آیند.

دانشگاه های جایگزین دانشگاه Daugavpils و دانشگاه Liepāja هستند که Daugavpils به خاطر میراث معماری خیره کننده و دانشگاه Liepāja برای سواحل پرچم آبی در ساحل دریای بالتیک مشهور هستند.

سال تحصیلی در لیتوانی

سال تحصیلی در اکثر موسسات آموزش عالی لتونی ، در ماه سپتامبر آغاز می شود و شامل ۴۰ هفته و به ۲ ترم تقسیم می شود.

در ترم پاییز ، کلاس ها از سپتامبر تا دسامبر دایر می شود ، سپس امتحانات در ماه های دسامبر و ژانویه برگزار می گردد.

تعطیلات این ترم با زمان کریسمس مصادف می شود ، ترم بهاراز ماه فوریه تا پایان می کلاس ها را برگزار می کند . امتحانات این ترم در ماه های می و ژوئن برگزار می شود ، تعطیلات ترم بهار در ژوئیه و اوت است.

هزینه های تحصیل و زندگی در لتونی

طبق گزارش خدمات استخدامی اروپا(EURES) در مورد شرایط زندگی و کار در لتونی ، این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی نسبتا پایین زندگی دارد ، بنابراین دانش آموزان خارج از کشور ممکن است نسبت به شیوه زندگی خود هزینه بیشتری را صرف کنند ، هزینه مطالعات به موسسه علمی و برنامه انتخابی بستگی دارد.

این محدوده از حداقل ۱۶۰۰ یورو در سال در برخی برنامه های کارشناسی ( ۳-۴ سال تحصیلی ) تا ۱۵۰۰۰ یورو در سال برای دندانپزشکی ( ۵ سال ) و ۲۵،۶۰۰ یورو برای مدرک MBA است.

میانگین قیمت مواد غذایی شامل : گوشت ۶ یورو برای هر کیلوگرم ؛ سوسیس ۵ یورو ؛ مرغ ۴.۵ یورو ؛ پنیر ۶ تا ۱۵ یورو برای هر کیلوگرم ؛ شیر ۸/۰ یورو برای هر لیتر ؛ نان ۵/۰ تا ۱ یورو و سیب زمینی ۵/۰ یورو برای هر کیلوگرم است.

هزینه غذای رستورانی بین ۷ تا ۳۰ یورو است . کارت شناسایی دانشجویان بین المللی (ISIC) در لتونی قابل احترام بوده و شامل تخفیف هزینه است ، هزینه تبادل دانشجو یا آراسموس توسط کمیسیون اروپا برای دانشجویان مشغول به تحصیل در لتونی ۵۵۰ یورو در ماه تعیین شده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در لتونی

پس از ورود به دانشگاه های لتونی

پس از ورود به دانشگاه ، دانشجو با نمایندگان دانشگاه ملاقات می کند تا با برنامه آشنا شود و برای سوالاتش پاسخ پیدا کند.

اغلب این کارکنان بخش روابط خارجی یا اعضای شورای دانشجویی هستند که مسوول بازدید از دانشجویان هستند ، رفاه دانشجویان برای هر دانشگاهی مهم است ، بنابراین دانشگاه ها برای اطلاع دادن به دانشجویان خارجی در مورد زندگی دانشگاه و مشارکت دادن آنها در فعالیت های اجتماعی مسوول هستند.

برخی شوراهای دانشجویی هستند که فعالیت های دانشجویی و زندگی اجتماعی را سازماندهی می کنند و عضویت در این سازمان های دانشجویی نیز برای دانشجویان خارجی امکانپذیر است.

برخی از دانشگاه ها خوابگاه دانشجویی خود را دارند ، بعضی دیگر به جستجوی مسکن کمک می کنند ، شما باید از مشاوره دانشجوی خارجی در دانشگاه انتخابی خود برای مسکن بپرسید ، زیرا بازار مسکن در لتونی حتی برای مردم محلی نیز آسان نیست.

اسناد مورد نیاز برای اجازه اقامت در لتونی

دعوت نامه از دانشگاه انتخاب شده
فرم درخواست مجوز اقامت
کپی از گذرنامه متقاضی
یک قطعه عکس با ابعاد ۳در۴
مدارک مالی کافی ( حداقل ۴۳۰ یورو در هر ماه) ؛ بیانیه اولیه از بانک ، مهر و امضا و کپی کارت بانکی ( معتبر برای ۳ ماه از تاریخ تصویب )
اسنادی که محل اقامت را تأیید می کند ( به مدت ۳ ماه از تاریخ تایید آن )
کپی قرارداد مطالعاتی با دانشگاه
هزینه پردازش دولت

لطفا توجه داشته باشید که ممکن است نیازهای اضافی بسته به دانشگاه های خارج از کشور که شما انتخاب می کنید وجود داشته باشد ، به همین دلیل توصیه می شود که با هماهنگ کننده بین المللی دانشگاه هم تماس بگیرید.

پروسه کامل اجازه اقامت بیش از ۴۰ روز طول می کشد . پس از دریافت مجوز ، دانش آموزان باید یک قرارداد بیمه درمانی معتبر در لتونی را ارائه دهند.

دو نسخه اصلی و کپی شده فلوراسیون یا نتایج اشعه ایکس نیز باید توسط یک موسسه معتبر در لتونی صادر شده باشد.

ویزای دانشجویی دانشجویان بین الملل در لتونی

الزامات برای ویزای تحصیل در لتونی ، بر این اساس که متقاضی از کدام کشور باشد متفاوت خواهد بود ، دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA برای ورود به لتونی نیازی به ویزا ندارند.

با این حال توجه داشته باشید که افراد می توانند در عرض یک ماه تا شش ماه در لتونی به مدت ۹۰ روز در لتونی زندگی کنند.

به همین ترتیب ، دانش آموزانی که قصد دارند تا مدت بیشتری بمانند ، توصیه می شود تا قبل از رسیدن یا در طول ۹۰ روز اول اقامت خود در کشور ، برای گواهی اجازه اقامت ثبت نام کنند.

روش های دریافت ویزا و اجازه اقامت برای شهروندان کشورهای غیر اروپایی متفاوت است ، الزامات بیمه درمانی با ویزا و مسائل مربوط به محل اقامت مرتبط است.

برای کمک به دریافت ویزا ، اجازه اقامت و مشاوره عملی در مورد بیمه ، لطفا با بخش امور بین المللی دانشگاهی که مایل به تحصیل در آن هستید تماس بگیرید.

برای راهنمایی دقیق تر با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی MIC در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید ، تحصیل در لتونی را با راهنمایی مشاوران ما تجربه کنید ، مشاوره تحصیل در خارج از کشور در شهر شیراز در دفتر ما به حرفه ای ترین وجه صورت می گیرد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.