دانشگاه های مجارستان

تحصیل در دانشگاه های مجارستان

تحصیل در دانشگاه های مجارستان

مجارستان در حال تبدیل شدن به یک مکان محبوب به منظور تحصیل در خارج از کشور است . اعتبار زیادی در طول سال ها به دست آورده است و سنت بسیار قوی در علوم ، به ویژه پزشکی دارا است . علاوه بر آموزش با کیفیت بالا ، یک فرهنگ پر جنب و جوش ، مردمی مهمان نواز ، یک تاریخ جذاب و شهر های زیبا را ارائه می دهد . در این مقاله که به تلاش موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین گردآوری شده شرایط و ویژگی های تحصیل در دانشگاه های مجارستان به طور تقریبی بیان خواهد شد .

مجارستان کشوری واقع در اروپای مرکزی است که با کشور های اسلواکی از شمال ، اوکراین از شمال شرقی ، رومانی از شرق و جنوب شرقی ، صربستان و کرواسی از سمت جنوب ، اسلوونی از جنوب غرب و اتریش از غرب همسایه است . جمعیت ساکنین این کشور بالغ بر ۱۰ میلیون نفر است که زبان رسمی آن ها زبان مجاری می باشد . پایتخت و بزرگ ترین شهر این کشور بوداپست و شهر های دبرسن ، سگد ، میشکولتس ، پچ و گیور دیگر شهر های پر جمعیت این کشور نام دارند .

بررسی تحصیل در دانشگاه های مجارستان

مجارستان از سال ۱۹۹۹ از فرایند بولونیا پیروی می کند که هدف اصلی آن ایجاد منطقه آموزش عالی اروپا است . سال تحصیلی در این کشور به ۲ نیم سال تقسیم می شود که شامل ۱۴ تا ۱۵ هفته سخنرانی ها و سمینار ها و دوره آزمون ۶ هفته ای است . در زمینه تحقیقات علمی و کاربردی ، دانشگاه های مجارستان همکاری های تحقیقاتی و توسعه بین المللی بسیاری دارند .

آموزش عالی مجارستان ارائه کننده یک سیستم آموزشی عالی با بیش از ۶۵۰ سال سابقه است . اولین دانشگاه این کشور در سال ۱۳۶۷ در شهر پچ در منطقه جنوبی مجارستان تاسیس شد . در حال حاضر ۶۵ مجتمع آموزش عالی از دانشگاه های کوچک علوم کاربردی تا دانشگاه های تحقیقاتی برتر در این کشور وجود دارد . مؤسسات آموزش عالی در مجارستان بر اساس مساحت و جمعیت کشور و تعداد دانشجویان بسیار گسترده است و در شهر های مختلف این کشور مراکز آموزش عالی یافت می شود . اما در مقایسه با سایر کشور ها در متوسط قرار دارد .

سیستم آموزشی مجارستان

آموزش عالی در مجارستان توسط دو بخش دولتی و غیر دولتی تامین بودجه می شود . تحصیل در دانشگاه های مجارستان بین کالج ها و دانشگاه ها تقسیم می شود :

سیستم آموزشی مجارستان
 • تحصیلات کالج : معمولا ۴ سال طول می کشد
 • تحصیلات دانشگاهی شامل دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی است . که دوره کارشناسی بر اساس رشته تحصیلی بین ۴ تا ۶ ساله ، دوره کارشناسی ارشد ۲ سال و دکتری تخصصی ۳ سال طول می کشد .
 • دوره های فنی و حرفه ای : معمولا ۲ سال طول می کشد ، این آموزشگاه های فنی حرفه ای برای فارغ التحصیلان دبیرستان های فنی و حرفه ای و در نهایت برای دانش آموزان مدارس فنی و حرفه ای باز می باشد .

زمینه های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های مجارستان

دانشجویان و علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های مجارستان می توانند در زمینه های علوم کشاورزی ، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، علوم حقوقی ، علوم اقتصادی ، علوم پزشکی و سلامت ، هنر ، هنر و علوم انسانی ، آموزش هنر ، علم مهندسی ، علوم اجتماعی ، آموزش معلمان ، علوم ورزشی و علوم طبیعی مشغول به تحصیل شوند .

بزرگترین موسسات آموزش عالی این کشور دوره های آموزشی را در تمام زمینه های تحصیلی ارائه می دهند ، در حالی که موسسات کوچکتر در چند حوزه خاص برنامه هایی دارند . دانشجویان می توانند از طریق برنامه های تحصیلی مشترک که در آن دانشگاه مجارستان با یک موسسه آموزش عالی اروپایی همکاری می کنند ، در دو دوره مختلف تحصیل کنند . در صورت درخواست برای این برنامه ها ، دانشجویان در هر دو دانشگاه ثبت نام می کنند و دو مدرک از دو موسسه دریافت می کنند .

ساختار آموزشی دانشگاه های مجارستان

هنگام تحصیل در دانشگاه های مجارستان اگر چه ساختار مدرک در اکثر دوره ها تقسیم شده است ، برخی از برنامه های یکپارچه ( یک سطح ) وجود دارد که سطح لیسانس و سطح کارشناسی ارشد پیوسته هستند مانند دوره دامپزشکی ، معماری ، دندانپزشکی ، داروسازی ، حقوق و پزشکی . این دوره های پیوسته شامل ۱۰-۱۲ ترم ( ۵ تا۶ سال ) است و تا پایان سال آخر فرد باید ۳۰۰ تا ۳۶۰ اعتبار کامل داشته باشد .

در یک برنامه دکترا که مدت ۴ سال تحصیلی به طول می انجامد دانشجو مکلف به گذراندن ۲۴۰ واحد است . در پایان ترم چهارم ، آزمون نهایی باید انجام شود . پس از بررسی موفق ، ۲ سال آخر برنامه دکترا در مورد انجام تحقیق و نوشتن پایان نامه خود است که می تواند یک سال دیگر ادامه یابد .

سیستم اعتباری مجارستان

سیستم انتقال اعتباری اروپا ( ECTS ) در مجارستان تضمین کننده شفافیت فرایند های یادگیری ، تدریس و ارزیابی با تسهیل تشخیص دستاورد های یادگیری و مدارک تحصیلی در بسیاری از کشور ها در سراسر منطقه آموزش عالی اروپا است . ECTS تضمین می کند که نمرات کسب شده توسط دانشجویان توسط سایر موسسات اروپایی در سایر کشورها پذیرفته شود .

برای دانشجویان بین المللی ورودی باید یک رونوشت از نمرات و سابقه تحصیلی صادر شود که حاوی یک جدول از دوره های تکمیل شده ، واحد ها ، رتبه مجارستان و رتبه ECTS است . تعداد واحد هایی که دانشجویان می توانند در یک نیم سال تحصیلی اخذ کنند از یک موسسه و دوره به تحصیل تا دیگری متفاوت است ، بنابراین ممکن است برای دستیابی به اطلاعات دقیق در مورد این ، باید با هماهنگ کننده بین المللی محلی تماس حاصل کرد . در پایان هر ترم ، موفقیت تحصیلی دانش آموز با یک امتیاز در سیستم اعتبار مجارستان ( ۵ عالی ، ۴ خوب ، ۳ متوسط یا رضایت بخش ، ۲ کافی یا پاس ، ۱ مردود ) ارزیابی می شود ، در ادامه با ما در موسسه مهاجرتی MIC همراه باشید تا شرایط پذیرش دانشگاه های مجارستان را بررسی کنیم.

شرایط ورود به دانشگاه های مجارستان

برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان و پذیرش در یک دانشگاه یا کالج ، دانشجو باید شرایط خاص ورود را داشته باشد . اینها به طور عمده شامل دیپلم دبیرستان یا مدرک کارشناسی ( برای یک برنامه کارشناسی ارشد ) ، مدارک تحصیلی و امتحان ورودی است .

شرایط ورود به دانشگاه های مجارستان

هم دیپلم دبیرستان و رونویسی از سابقه تحصیلی فرد باید به زبان مجارستانی یا انگلیسی به زبان انگلیسی ترجمه شوند . این زبان به زبان برنامه اجرا شده بستگی دارد .

آزمون ورودی برای ورود به دانشگاه های مجارستان

این فقط بخشی از شرایط ورود برای برخی دوره های خاص در مجارستان است . اگر فرد در آزمون سراسری تحصیلی را در کشور خود قبول نشده باشد یا دانشجوی اروپایی نباشد ، احتمالا برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان باید قبل از درخواست در یک دوره آمادگی در موسسه مورد نظر ثبت نام کند .

این دوره ها حدود ۲ ترم است و دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه تحصیلی بسته به برنامه و دولتی و غیر خصوصی بودن هستند .

دانش آموزان در مجارستان بر اساس مطالعات قبلی خود در هنگام درخواست برای یک محل در موسسه عالی رتبه بندی می شوند . این رتبه بندی بر اساس GPA دانش آموز ( میانگین نمرات ) از مطالعات قبلی و گاهی اوقات همچنین تجربه کار انجام می شود .

دانشگاه های مجارستان در بین دانشگاه های خارج از کشور از اعتبار خوبی برخوردار هستند بنابراین می توانید حتی به عنوان سکوی پرتاب ازین دانشگاه ها بهره ببرید .

زبان مورد نیاز برای تحصیل در مجارستان

برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان به زبان انگلیسی ، بخشی از امتحان ورودی مهارت های انگلیسی زبان دانش آموزان را ارزیابی می کند . در غیر این صورت ، ممکن است از دانشجو خواسته شود تا مدارک را در قالب نمرات آزمون های آیلتس یا TOEFL ارائه دهد . حداقل میانگین نمره زبان انگلیسی که مدارس مجارستان درخواست می کنند عبارتند از :

 • برای مدرک لیسانس :
 • بین ۵.۰ تا ۶.۰ برای آزمون آیلتس
 • بین ۶۰ تا ۸۰ برای آزمون TOEFL
 • برای مقطع کارشناسی ارشد :
 • بین ۵.۵ تا ۶.۵ در IELTS
 • بین ۷۰ تا ۹۰ در آزمون TOEFL

البته بعضی از برنامه های آموزشی در دانشگاه های مجارستان به زبان های دیگر تدریس می شوند که زبان آلمانی بسیار معمول است و شرایط خاصی برای اثبات مهارت های آلمانی دانشجو وجود دارد .

معرفی برخی دانشگاه های برتر مجارستان

معرفی برخی دانشگاه های برتر مجارستان

 • دانشگاه اتوش لورند : این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در بوداپست است که در سال ۱۶۳۵ تاسیس شد . این دانشگاه یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین موسسه آموزش عالی در مجارستان است . ۲۸ هزار دانشجو در ۸ دانشکده این دانشگاه در حال تحصیل هستند . دانشکده های این دانشگاه شامل حقوق و علوم سیاسی ، علوم انسانی ، انفورماتیک ، آموزش و روانشناسی ، علوم اجتماعی ، آموزش ابتدایی ، علوم و آموزش خاص است .
 • دانشگاه سگد : دانشگاه سگد یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ در مجارستان است . یکی از مهم ترین موسسات آموزش عالی در اروپای مرکزی است . ۲۱ هزار دانشجو در ۱۲ دانشکده این دانشگاه یعنی دانشکده کشاورزی ، مهندسی ، علوم انسانی و علوم اجتماعی ، اقتصاد ، پزشکی ، موسیقی ، داروسازی ، علوم و انفورماتیک و غیره در حال تحصیل هستند . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان دراین دانشگاه رواج فراوان دارد .
 • دانشگاه دبرسن : دانشگاه دبرسن قدیمی ترین دانشگاه مجارستان است که در سال ۱۵۳۸ در شهر دبرسن تاسیس شد . ۲۷ هزار دانشجو در دانشکده های این دانشگاه یعنی دانشکده علوم انسانی ، اقتصاد و تجارت ، پزشکی در حال تحصیل هستند .

در مقاله فوق موسسه مشاوران مهرآفرین ، تحصیل در دانشگاه های مجارستان را مورد بررسی قرار داده و مشاوران ما تعدادی از دانشگاه های برتر این کشور را معرفی کردند . برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص حقوق مهاجرت تحصیلی با دفاتر شهرهای تهران و شیراز در تماس باشید و از مشاوره تخصصی و رایگان تلفنی کارشناسان بهره مند گردید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.