کشور بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

تحصیل در بلغارستان

کارشناسان موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ، این بار شرایط تحصیل در بلغارستان ، کشوری کمتر شناخته شده برای تحصیل در اروپا را مورد بحث و بررسی قرار داده اند .

با مطالعه این نوشتار متوجه خواهید شد که چه دانشگاه هایی در بلغارستان وجود دارد و شرایط پذیرش آنها چگونه است .

امیدواریم این مقاله جواب قانع کننده ای برای پرسش های اولیه شما باشد ؛ اطلاعات گسترده تر را از مشاوران ما بخواهید ، این کارشناسان صمیمانه راهنمای شما خواهند بود .

بررسی شرایط تحصیل در بلغارستان

بلغارستان مکانی است که شرق با غرب دیدار می کند . این کشور که رسماً با عنوان جمهوری بلغارستان شناخته می شود ، در جنوب شرقی اروپا واقع شده است .

این کشور چهاردهمین کشور بزرگ اروپا است و بیش از ۷.۳ میلیون نفر زندگی می کند . بلغارستان دارای تاریخ طولانی و غنی است و امروزه علاوه بر عضویت خود در سازمان ملل ، عضو افتخاری اتحادیه اروپا و ناتو است.

بلغارستان به سرعت به مقصد مورد نظر دانشجویان بین المللی تبدیل شده است . تحصیل در بلغارستان فرصتی برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا واقعاً فرهنگ و رسوم این بخش از جهان را نیز درک کنند .

این کشور با داشتن یک سیستم آموزشی قوی و از کسانی که برای آموزش به این کشور سفر می کنند ، استقبال می کند و بسیاری از دانش آموزان از سراسر جهان را می توان در اینجا یافت . اکثریت دانشجوهای بلغارستان از کشورهای همسایه خود مانند یونان و ترکیه ، نیجریه و هند و حتی آلمان آمده اند.

دلایل تحصیل در بلغارستان

دلایل خوبی برای اتخاذ تصمیم به تحصیل در بلغارستان وجود دارد . بلغارستان با وجود کوچک بودن فرصت های بزرگی دارد .

دانشگاه های بلغارستان به امید جذب دانشجویان بیشتر بین المللی ، دائماً در حال پیشرفت برای بهبود امکانات و خدمات خود هستند .

این دانشگاه ها محیطی امن و دوستانه را برای دانشجویان فراهم نموده اند ، به گونه ای که اکثریت دانشجویان خارجی از تحصیل در آنها رضایت دارند .

شما می توانید در بیشتر دوران زندگی دانشجویی خود علاوه بر تحصیل از کارهایی مانند سفر ، غذا خوردن و معاشرت نیز نهایت لذت را ببرید .

تحصیل در بلغارستان ، مزیت هایی که یک دانشجوی بین المللی دنبال آن است یعنی تحصیل در دانشگاه های معتبر در کنار هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه ، را دارا می باشد .

بلغارستان یکی از کم هزینه ترین کشور های اروپایی برای تحصیل است . شما مجبور نیستید که برای مؤسسات آموزش عالی گرانتر هزینه پرداخت کنید .

با قیمت کمتر ، از سیستم آموزش پیشرفته و امکانات پیشرفته جهانی برای تحقیقات بهره مند شوید . اطمینان داشته باشید شما پس از فارغ التحصیلی ، حتماً مدرکی دارید که توسط کارفرمایان در سراسر جهان شناخته می شود.

آموزش عالی در بلغارستان

حداقل ۵۱ موسسه آموزش عالی در بلغارستان وجود دارد و می توان آنها را به چهار دسته تقسیم کرد : دانشگاه ، کالج ، آموزشگاه عالی آموزش عالی و کالج های خودگردان .

آموزش عالی در بلغارستان

آموزش عالی در بلغارستان از طریق دانشگاه و کالج های تخصصی ارائه می شود . سال تحصیلی در بلغارستان از سپتامبر تا ژوئن برگزار می شود .

مهلت درخواست عموماً برای اولین بار در ماه سپتامبر برای ورود به پاییز است اما به عنوان یک دانشجوی بین المللی ، همیشه عاقلانه است که در وقت مناسب اقدام کنید .

نکته قابل توجه این است که بیشتر برنامه ها به زبان بلغاری ارائه می شوند و برای پذیرش به سطح خوبی از مهارت بلغارستان نیاز دارند .

برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در بلغارستان ، آن هم به زبان بلغاری را دارند و هنوز هم به این زبان مهارت ندارند ، گذراندن یک دوره یک ساله به زبان بلغاری و به دنبال آن امتحان الزامی است . اگر از قبل بلغاری صحبت می کنید ، باید آزمون استاندارد شده را در سطح B2 بلغاری گذر کنید .

آموزش عالی در بلغارستان به زبان انگلیسی

سیستم آموزش عالی کشور بلغارستان تا حدودی مطابق با سیستم استاندارد زبان انگلیسی است . برخی از برنامه ها ، به ویژه در سطح کارشناسی ارشد ، به زبان انگلیسی ارائه می شود . یکی دیگر از مناطق در حال رشد که آموزش زبان انگلیسی را ارائه می دهد ، پزشکی است .

تحصیل پزشکی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا شرقی برای بسیاری از دانشجویان بین المللی به یک جایگزین بسیار محبوب تبدیل شده است . دانشگاه های مطرح بلغارستان خود دوره زبان انگلیسی را برای دانشجویان خارجی برگزار می کنند .

به طور کلی ، سطح تحصیلات برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در بلغارستان بسیار بالا است در حالی که نیازهای ورودی کمی دقیق تر است . به عنوان مثال متقاضیان باید در امتحان ورودی شرکت کنند .

اگر تصمیم به گذراندن مدرک پزشکی خود در بلغارستان را دارید ، می توانید سالهای کارآموزی خود را انجام داده و در سراسر اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر نیز کار کنید .

مقاطع تحصیلات عالی بلغارستان

همانطور که قبلاً در این مقاله از موسسه مشاوران مهرآفرین ذکر شد ، مدارک ارائه شده در مؤسسات آموزش عالی بلغارستان در سه سطح است . لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا .

لیسانس یک مدرک سطح اول است که باید برای تکمیل مراحل بعدی ادامه یابد . دوره لیسانس در بلغارستان به طور کلی ۴ سال است .

در برخی رشته ها مدرک لیسانس وجود ندارد ، درعوض دانشجویان طولانی تر تحصیل می کنند و مستقیماً به مدرک کارشناسی ارشد دست می یابند .

سطح دوم تحصیلات کارشناسی ارشد است . در صورت شروع تحصیلات کارشناسی ارشد به طور مستقیم پس از تحصیلات متوسطه ، این سطح ۵ تا ۶ سال طول می کشد ( مانند تحصیل پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی ) .

معمولاً دانشجویان برای به دست آوردن مدرک ، موظف به تکمیل پایان نامه و قبولی در امتحان دولتی هستند . سطح سوم و آخر آموزش عالی دکتری است .

این بر اساس تحقیقات فردی و پس از دفاع عمومی از یک پایان نامه بدست می آید . دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان نیز ارائه دهنده رشته های علوم پزشکی در این کشور است .

شرایط ورود به کشور بلغارستان

پذیرش دانش آموزان خارجی جهت تحصیل در بلغارستان ، بر اساس فرض تکمیل یک دوره آموزش متوسطه و یا معادل آن در بلغارستان ارائه می شود .

به طور کلی ، در صورت واجد شرایط بودن برای تحصیلات عالی در کشور خود ، واجد شرایط ورود به دانشگاه ها و کالج های بلغارستان نیز هستید .

شرایط ورود به کشور بلغارستان

با این وجود ، به غیر از مواردی که متقاضی برنامه هایی هستید که به زبان انگلیسی تدریس می شوید ، همانطور که در ابتدا گفته شد ، نیاز به تحصیل بلغاری برای یک سال قبل از اعطای مجوز برای مطالعه برنامه کامل دارید .

هرکسی که شهروند بلغارستان نباشد به عنوان دانشجوی خارجی در نظر گرفته می شود و در سهمیه آن قرار می گیرد و بر این اساس شهریه پرداخت می کند . دانشجویان خارجی نیز باید به طور رسمی توسط وزارت آموزش و علوم پذیرفته شوند .

مانند سیستم های مشابه در سراسر جهان ، ورود به برنامه کارشناسی ارشد به برنامه کارشناسی از پیش تکمیل شده ، نیاز دارد ، دقیقاً همانگونه که دکترا به مدرک کارشناسی ارشد کامل نیاز دارد . صلاحیت ها از طریق آژانس ملی تبادل و اعتباربخشی در شورای وزیران ارزیابی می شوند .

شهریه تحصیل در بلغارستان و هزینه های زندگی

دانشگاه های بلغارستان خصوصی و عمومی هستند . صرف نظر از آن ، دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می کنند . شهریه هر سال تحصیلی بسته به دوره و سطح تحصیلات دانشگاه های دولتی با مبلغ ۲،۲۰۰ تا ۵،۵۰۰ یورو نمایان می شود .

طبق بررسی های انجام شده توسط تیم موسسه مهاجرتی MIC هزینه های تحصیل در بلغارستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از دیگر رشته های تحصیلی گران تر و مبلغی نزدیک به ۹۰۰۰ یورو است . دانشگاه های خصوصی هزینه های خود را تعیین می کنند و به طور کلی بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی هستند .

هزینه های زندگی در بلغارستان در مقایسه با بیشتر اروپای غربی و آمریکای شمالی بسیار ارزان است . بیشترین هزینه شما اجاره به همراه گاز و برق خواهد بود .

به یاد داشته باشید که زمستان های بلغارستان سرد می شود بنابراین ، برای پرداخت گرمایشی در ماه های سردتر بودجه بیشتری لازم است . در مورد غذا اگر از نقاط توریستی خودداری کنید ، حتی اگر بیرون غذا بخورید بسیار ارزان است .

آشنایی با جامعه بلغارستان

به طور کلی ، زندگی در بلغارستان ارزان و راحت است . در صوفیه ، اکثر مردم در کلبه ها و خانه ها زندگی می کنند ، گرچه دانشجویان تمایل به زندگی در خوابگاه های اینجا دارند ، اما باز هم هزینه ها نسبت به سایر نقاط اروپا پایین تر است ، گرچه کسانی که در شهرهای مدرن زندگی می کنند هزینه بیشتری برای انجام این کار می پردازند. از نظر فرهنگ و هنر ، بلغارستان دارای تعداد زیادی موزه ، جشنواره هنری و اجرای موسیقی است .

افراد در اینجا تمایل به مذهبی بودن دارند و بسیاری سیاسی هستند . با این وجود ، کشور از آنها استقبال می کند . امروزه حتی در بسیاری از مدارس متوسطه به زبان انگلیسی تدریس می شود .

افرادی که مایل به زندگی در یک جامعه پر جنب و جوش هستند ، اینجا زندگی ایده آلی خواهند داشت . شهرهای صوفیه ، پلوودیف ، ولیکو تارنوو و بلاگووگراد هم مکان توریستی هستند و هم دانشگاه های معتبری در خود جای داده اند . تحصیل در بلغارستان در هر کدام از این شهرها جذابیت خاص خودش را خواهد داشت .

دانشگاه های بلغارستان

دانشگاه ها آموزش در طیف گسترده ای از موضوعات را ارائه می دهند و از طریق تحقیقات خود به علم و فرهنگ کمک می کنند . دانشگاه های بلغارستان در بسیاری از حوزه های علمی مانند پزشکی ، ریاضیات ، فنی ( علوم رایانه ، مهندسی ) ، شیمی ، زیست شناسی ، زبانشناسی و غیره به خوبی شناخته شده است .

دانشگاه های بلغارستان

دانشگاه پزشکی صوفیا بلغارستان دارای رنکینگ جهانی بالایی است و متقاضیان زیادی دارد . تحصیل رشته پرستاری در بلغارستان هم در این دانشگاه ارائه می گردد .

برخی از دانشگاه های بلغارستان برنامه های انگلیسی ، فرانسوی یا آلمانی را ارائه می دهند و مدرک دوگانه ارائه می دهند .

بنابراین ، گرفتن مدارک آمریکایی ، فرانسوی ، انگلیس ، آلمانی و غیره از دانشگاه های بلغارستان بسیار رایج است و انتخاب تحصیل در بلغارستان ممکن است راهی صحیح باشد که به حرفه و جایگاه شغلی دلخواه شما منجر شود !

چنانچه با مطالعه این مقاله هنوز هم پرسش هایی در ذهن دارید و می خواهید امن ترین کشورهای دنیا برای تحصیل در خارج را بشناسید ، می توانید از مشاوران موسسه مهاجرتی MIC اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مشاوران ما در دفاتر تهران ، شیراز و سایر شهرهای ایران با دانش بالایی از امور تحصیل و اعزام دانشجو ، می توانند اطلاعات مفیدی پیرامون تحصیل در بلغارستان ، معرفی دانشگاه های معتبر این کشور و چگونگی اعطای بورسیه تحصیلی در اختیار شما قرار دهند .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.