کشور کانادا

تحصیل دانش آموزان در کانادا

تحصیل دانش آموزان در کانادا

تحصیل دانش آموزان در کانادا را می توان یکی از بهترین روش های مهاجرتی برای دانش آموز و خانواده او دانست ، چرا که بعد از حضور دانش آموز در کشور کانادا ، والدین نیز می توانند به این کشور سفر کنند و بتوانند با ثبت نام در دانشگاه و ادامه روند اقامت ، به اقامت دائم این کشور برسند.

این کشور هر ساله پذیرای مهاجرین بسیاری از سراسر جهان می باشد ، گاهی اوقات والدین با ویزای کار یا سرمایه گذاری با خانواده خود به این کشور مهاجرت می کنند و گاهی اوقات خواهان تحصیل در خارج از کشور برای فرزندان خود در مدارس این کشور می باشند.

مدارسی که در حالت کلی به دو دسته مدارس دو لتی و مدارس خصوصی تقسیم بندی می شوند ، این دو مدرسه تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در ادامه با آن ها خواهیم پرداخت ، اما به طور کلی مدارس رو می توا به چهار دسته زیر نیز تقسیم بندی کرد :

 • نوع زندگی در مدارس ( مدارس شبانه روزی یا مدارس روزانه )
 • مدارس بر اساس جنسیت محصلین ( پسرانه ، دخترانه ، مختلط )
 • مدارس بر اساس رده سنی ( پیش مدرسه ، دوره دبستان ، دوره متوسطه )
 • نوع برنامه درسی در مدارس

در این مقاله موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ویژگی های تحصیل دانش آموزان در کانادا را بررسی کرده و به معرفی سیستم آموزشی این کشور و هزینه های تحصیل در مدارس آن خواهند پرداخت.

تحصیل در مدارس کانادا

این کشور دارای یک نظام دولتی آموزش عمومی است که توسط دولت فدرال ، استانی و محلی تامین مالی و اداره می شود ، صلاحیت نظام آموزشی عمومی و همچنین برنامه درسی آن تحت نظر هر استان اداره می شود و در نتیجه می توان انتظار داشت که تغییرات جزئی در سیستم های آموزشی هر استان ( نوع برنامه های ارائه شده ، الزامات حداقل و حداکثر سن ، و غیره ) وجود داشته باشد ، اما شباهت ها در این سیستم ها به مراتب بیشتر از تفاوت ها است.

درون ایالت های تحت وزارت آموزش و پرورش مدارس منطقه ای اداره کننده برنامه های آموزشی وجود دارند ، تحصیلات ابتدایی ، متوسطه اول ، متوسطه دوم و تحصیلات بعد از مدرسه در کانادا با مسئولیت استانی اداره می شوند و اختلافات زیادی بین استان ها وجود دارد و با این حال ، همان گونه که آموزش و پرورش تحت نظارت دولت فدرال است ، استاندارد آموزش و پرورش در سراسر کشور همواره بالا است.

تحصیل دانش آموزان در کانادا یک محیط یادگیری غنی ، ایمن و حمایتی با برخی از بهترین معلمان در جهان به ارمغان خواهد آورد ، کودکان در کانادا در مدارس ابتدایی برای ۸ کلاس اول تحصیل خود شرکت می کنند ؛ مدرسه با کودکستان در سنین ۴ تا ۵ سالگی شروع می شود و کودکان پس از اتمام مدرسه ابتدایی وارد دبیرستان می شوند.

تحصیل در مدارس کانادا

معلمان با کیفیت ، آموزش با کیفیت در کانادا

کانادا از لحاظ کیفیت تحصیل سومین کشور ثروتمند جهان به شمار می آید ، بزرگترین نقاط قوت آموزش و پرورش این کشور در ارائه برنامه های یادگیری عالی در سطوح ابتدایی و متوسطه در خواندن ریاضی و علوم است.

تحصیل دانش آموزان در کانادا به لطف معلمان با کیفیت بالا در سطح بالایی قرار دارند ، معلمان کانادایی در مورد کارشان پرشور هستند ، آنها محیط های آموزشی تعاملی و حمایتی را برای کودکان ایجاد می کنند و روش های یادگیری نوآورانه را برای تقویت یادگیری ادغام می کنند.

معلمان کانادایی قبل از ورود به حرفه خود دارای مدرک کارشناسی و آموزش معلم عملی هستند ، همه معلمان باید مهارت های خود را از طریق توسعه حرفه ای به طور منظم حفظ و ارتقا دهند.

استاندارد ها تحصیل در مدارس کانادا

۱۰ استان و ۳ ناحیه در کانادا وجود دارند و وزارتخانه های آموزش و پرورش هر استان اهمیت حفظ استاندارد های بالا را می شناسند ، از طریق شورای وزیران آموزش کانادا ، یک سازمان ملی ، آنها همکاری می کنند تا کیفیت و انسجام سیستم آموزش را تضمین کنند.

هر استان و قلمرو تصمیم می گیرد که سال تحصیلی آغاز و پایان یابد ، هر چند که معمولا در ماه سپتامبر آغاز می شود و در ماه ژوئن به پایان می رسد ، ساعت مدرسه معمولا از ساعت ۸ صبح تا ۳ ظهر یا ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر دوشنبه تا جمعه است ، آموزش برای همه دانش آموزان در سیستم مدرسه دولتی برای کانادایی ها دارای هزینه کمتری نسبت به افراد خارجی می باشد ، کودکان باید تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی بسته به استان یا قلمرو خود در مدرسه شرکت کنند.

مدارس دولتی کانادا

بسیاری از مدارس دولتی کانادایی در حال حاضر دانش آموزان بین المللی را برای برنامه های خود می پذیرند ، تحصیل دانش آموزان در کانادا که از سوی دولت تأمین بودجه می شوند ، در سطح محلی توسط هیئت های مدرسه انتخاب شده مدیریت می شوند که برنامه درسی یا برنامه آموزشی استاندارد را ارائه می دهند.

تقریبا در تمام مدارس دولتی دانش آموزان دختر و پسر در یک کلاس تحصیل می کنند ، آنها فقط برنامه روزانه را ارائه می دهند و در اکثر نقاط کانادا دانش آموزان بین المللی می توانند به زبان انگلیسی ، فرانسوی یا هر دو زبان تحصیل کنند ، البته انتخاب ایرانی های خواهان تحصیل در مدارس این کشور به زبان انگلیسی می باشد.

در کبک تحصیلات ابتدایی برای دانشجویان بین المللی در فرانسه صورت می گیرد ، مگر اینکه والدین برای تحصیل فرزند خود به زبان انگلیسی درخواست دهند ، بعضی از استان ها سیستم مدرسه ای جداگانه ای را شامل می شوند که شامل کلاس های اضافه تری می باشند و این بخشی از نظام مدرسه دولتی است و برای همه باز است.

ویژگی های مدارس دولتی کانادا

 • وجود زمان های مشخص برای ثبت نام در این مدارس ( امکان درخواست پذیرش در هر زمانی وجود ندارد )
 • برای ثبت نام در دوره های دبستان این مدارس ، غالباً باید محل سکونت شما یا قیم کانادایی او در همان منطقه باشد ( مانند طرح آدرس در ایران )
 • متقاضیان در مقطع دبیرستان باید سطح خوبی از زبان انگلیسی را داشته باشند ( گرچه نیازی به مدرک زبان نیست و آزمون تعیین سطح توسط مدرسه برگزار می شود ، اما سطح زبان دانش آموز باید حداقل در سطح ۵.۵ آیلتس باشد)
 • سختی زبان در مدارس دولتی به دلیل اینکه غالباً دانش آموزان منطقه ای در این مدارس ثبت نام می کنند و دانش آموزان ایرانی نیز باید با لهجه و نوع گویش آن ها در کلاس ، دروس را یاد بگیرند
 • مدارس دولتی کانادا دارای فضا های آموزشی بزرگتر ، مکان های تفریحی و البته تعداد دانش آموزان در کلاس های این مدارس بیشتر از مدارس خصوصی می باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین در تماس باشید.

مدارس خصوصی در کانادا

مدارس خصوصی در کانادا

تحصیل دانش آموزان در کانادا در مدارس خصوصی با پرداخت هزینه هایی به مراتب بیشتر از مدارس دولتی همراه است ، در صورتی که برنامه های درسی مشابه مدارس دولتی در این استان یا قلمرو را ارائه می دهند ، این تضمین می کند که دانش آموزان در همان دوره تحصیل مانند دانش آموزان سیستم مدارس دولتی تحصیل می کنند.

وضعیت قانونی مدارس خصوصی در سراسر کانادا متفاوت است ، اکثر استان ها و مناطق نیاز به مدارس خصوصی برای ثبت نام در وزارتخانه های آموزشی خود دارند ، مدارس باید از برنامه درسی و سایر استاندارد های تعیین شده توسط آن استان پیروی کنند.

مدرسه های خصوصی و مستقل برنامه های ارائه شده ممکن است با سیستم مدرسه دولتی متفاوت باشد ، اندازه کلاس ها اغلب کوچکتر است و دانش آموزان از برنامه های تخصصی می توانند بهره مند شوند ، بعضی از مدارس خصوصی دارای برنامه مذهبی و موضوعات مدرسه استاندارد هستند.

گاهی اوقات مدارس خصوصی فقط برای پسران و فقط برای دختران تنظیم می شوند ، مدارس خصوصی شامل مدارس شبانه روزی ( با محل های اقامتی ) مانند مدارس مونتسوری یا ولدورف ، مدارس بین المللی Baccalaureate و مدارس Arrowsmith برای دانش آموزان با معلولیت های یادگیری است.

الزامات آموزشی در مدارس کانادا

برای تحصیل دانش آموزان در کانادا ، ملزم به ارائه موارد زیر هستید

 • نمرات معین پایان یافته که مربوط به سطح درجه در کانادا می باشد
 • مهارت های زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • نتایج تحصیلی یا کارت گزارش از کشور اصلی خود

ممکن است برای درخواست پذیرش و ثبت نام در مدارس دولتی کانادا وجود داشته باشد که این در مورد مدارس خصوصی این کشور نیز اعمال می شود ، اگر می خواهید فرزند خود را در یک مدرسه ابتدایی دولتی ثبت نام کنید باید با یک هیات مدرسه محلی تماس بگیرید.

این هیات ها اغلب دانش آموزان جدید را ارزیابی می کنند تا دانش آموز بتواند مقطع صحیح را شروع کند ، مدرسه ممکن است کلاس های زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را قبل از شروع کلاس های درسی دانش آموزان ارائه دهد.

الزامات آموزشی در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در مدارس در کانادا

اگر کودک خود را برای تحصیل به کانادا فرستادید لازم است با مدرسه مربوطه تماس حاصل نموده و از هزینه تحصیل برای دانش آموزان بین المللی اطلاع کسب کنید ، گاهی اوقات مدارس هزینه های کمی برای فرزند شما برای شرکت در فعالیت های اضافی مانند تیم های ورزشی یا خارج از مدرسه دریافت می کنند.

اکثر کودکان ناهار خود را به مدرسه می آورند ، با این حال برخی از مدارس ارائه کافه تریا یا برنامه های ناهار خوری دارند که در آن دانش آموز شما ممکن است غذا بخرد .

تحصیل در دبیرستان های دولتی در کانادا برای ساکنین این کشور هزینه کمتری دارد ، اما برای دانش آموزان خارجی دارای هزینه بیشتری می باشد ، اما میزان این شهریه معمولاً مقداری ثابت خواهد بود که به صورت سالانه اعلام می شود و در حدود ۱۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار کانادا می باشند.

بسیاری از مدارس خصوصی هزینه تحصیل دانش آموزان بین المللی را از حدود ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار کانادا برای هر سال تحصیلی و مقاطع دبستان یا دبیرستان تعریف می کنند که در برخی از آن ها شامل یونیفرم مدرسه ، خوابگاه ، هزینه های درمان و غیره نخواهد بود.

البته برای دریافت اطلاعات دقیق ابتدا باید مدرسه مورد نظر را انخاب نمود و بعد از مکاتبه با آن مدرسه متوجه هزینه های اضافی یا شهریه مدرسه شد ، چرا که گاهی اوقات مدارس هزینه های کمی برای دانش آموزان برای شرکت در فعالیت های اضافی مانند تیم های ورزشی یا خارج از مدرسه دریافت می کنند.

سوالات والدین در مورد تحصیل در مدارس کانادا

آیا مدارس دولتی کانادا رایگان هستند؟

خیر – مدارس دولتی در این کشور حتی برای افرادی که اقامت کانادا را دارند هم رایگان نیست ، اما برای این افراد هزینه ها کمتر می باشد.

آیا با تحصیل فرزند در مدارس کانادا می شود به این کشور مهاجرت کرد؟

بله – در ابتدا یکی از والدین با ویزای گاردین و سپس یکی دیگر از والدین با ویزای توریستی به این کشور رفته و بعد از ثبت نام در یک دوره آموزشی می توانند پروسه مهاجرت خود را شروع کنند.

تا چه سنی برای دانش آموز می توان همراه در نظر گرفت؟

غالباً تا سن ۱۶ سالگی یکی از والدین می توانند همراه دانش آموز باشند.

در این مقاله مشاوران موسسه مهاجرتی مهرآفرین به برخی شرایط تحصیل دانش آموزان در کانادا را مورد بررسی قرار داده و هزینه تحصیل در مدارس این کشور را بیان کردند ، برای دریافت مشاوره در زمینه تحصیل در کانادا با مشاوران ما در دفاتر شیراز و تهران در تماس باشید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.