کشور لهستان

تحصیل در لهستان

تحصیل در لهستان

کشور لهستان در مرکز اروپا ، جای مناسب برای دانشجویان بین المللی است که مایل به تجربه فرهنگ اروپایی و در عین حال تحصیلات با کیفیت بالا هستند . کشور لهستان ، با دارا بودن طیف وسیعی از دوره های با هزینه کم ، از مکان های ایده آل برای تحصیل در خارج از کشور است . دانشگاه های لهستان مشتاق پذیرش دانشجویان خارجی هستند ، اگر از متقاضیان تحصیل در لهستان هستید ، با موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین تماس بگیرید . ایشان صمیمانه شما را راهنمایی خواهند کرد .

مزیت های تحصیل در لهستان

شهر ورشو ( پایتخت ) در سال ۲۰۱۸ در رتبه بندی بهترین شهرهای دانشجویی در جایگاه ۵۳ قرار گرفته است . شما در دانشگاه های برتر جهانی یاQS بالغ بر ۹ دانشگاه لهستانی را در میان ۱۰۰۰ دانشگاه رتبه بندی شده خواهید یافت و در بین آنها دانشگاه ورشو بالاترین رتبه را داراست .

همچنین شما می توانید کاملا امیدوار باشید که در کشوری با استانداردهای اروپایی آموزش می بینید . تحصیل در لهستان تفاوت خاصی با تحصیل در سایر کشورهای اروپایی برای دانشجویان نخواهد داشت .

تقریبا در هر شهر بزرگ لهستان ، دانشگاه های دولتی و خصوصی وجود دارد که آموزش سطح سوم را ارائه می دهند . دانشگاه ها جهت بهینه سازی بازار تقاضا به طور مداوم پیشنهادات خودشان را گسترش می دهند . مدرک دانشگاه های لهستانی نه تنها در اتحادیه اروپا بلکه در سراسر جهان و در کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا ، کانادا و استرالیا به رسمیت شناخته شده است . تحصیل در لهستان یک آموزش جامع و شانس بهتر برای پیدا کردن یک کار خوب در اتحادیه اروپا و فراتر از آن را برای شما فراهم می کند !

سیستم آموزشی لهستان

سیستم آموزش عالی لهستان بین نهادهای دولتی و خصوصی تامین می شود . هر دو نوع این موسسات دارای سطوح مختلفی از اعتباربخشی و تخصص های خاص خود هستند . آموزش و پرورش در لهستان یک سنت آکادمیک طولانی و چشمگیر است که ریشه های آن تا قرون وسطی ادامه پیدا می کند ! اولین موسسه آموزش عالی در لهستان ، که اکنون دانشگاه Jagiellonian نامیده می شود ، در سال ۱۳۶۴ در شهر کراکوف تاسیس شد .

این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های موجود در جهان است و در رتبه بندی QS در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته است . موسسات آموزش عالی لهستان بیشتر به ارائه خدمات خود در هنرهای زیبا ، موسیقی و نمایش پرداختند . شما همچنین جهت تحصیل در لهستان ، انواع مختلفی از مدارس فنی را در رشته های مختلف پیدا خواهید کرد .

هزینه تحصیل و زندگی در لهستان

واحد پول لهستان زلوتی (PLN) است . اگر بخواهید همانند شهروندان لهستانی ، به صورت رایگان تحصیل کنید ، باید همانند دانش آموزان لهستانی در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کنید و دوره هایی که به زبان لهستانی تدریس می شوند را انتخاب کنید . اگر نمیتوانید انتظار می رود که هزینه های تحصیل را پرداخت کنید .

در یک موسسه دولتی ، می توانید انتظار داشته باشید که سالانه بین ۸.۵۳۹ تا ۱۶۰۰۰ زلوتی را پرداخت کنید . در دانشگاه های خصوصی ، هزینه تحصیلات تا ۲۵.۳۰۰ زلوتی خواهد بود .

توجه داشته باشید که در لهستان موارد ایده آلی از بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود ندارد ، بنابراین شما نباید صرفا به فاند تحصیلی تکیه کنید . هزینه های زندگی به سبک زندگی و جایی که شما برای زندگی انتخاب می کنید ، بستگی دارد .

توصیه می شود که برای هزینه های زندگی حداقل ۶۰۰ یورو در هر ماه در پایتخت در نظر بگیرید . زندگی در خوابگاه دانشگاه ارزانتر از زندگی در آپارتمان خصوصی است . اگر مایل به انجام کار دانشجویی باشید ، نباید برای تامین مالی تحصیلات خود صرفا به شغل خود به عنوان یک دانشجوی بین المللی تکیه کنید .

هزینه تحصیل و زندگی در لهستان

بیمه درمانی دانشجویان در لهستان

یکی دیگر از هزینه های عمده زندگی که دانشجویان بین المللی باید در نظر بگیرند ، بیمه درمانی است . اگر شما یکی از دارندگان EHIC ( بیمه درمانی اتحادیه اروپا ) هستید ، نیازی به خرید بیمه درمانی ندارید . اگر شما EHIC خود را ارائه می کنید ، باید بتوانید مراقبت های بهداشتی خود را به طور رایگان و همانند شهروندان لهستانی دریافت کنید . در صورتیکه شما از یک کشور اتحادیه اروپا هستید و EHIC ندارید ، باید قبل از رفتن به لهستان درخواست بدهید .

کشورهایی مانند بریتانیا ، سوئد و اسلواکی نیز با دولت لهستان توافق دارند که شهروندانشان بتوانند به مراقبت های بهداشتی رایگان در این کشور دسترسی پیدا کنند . اگر از هر کشوری دیگری غیر از اتحادیه اروپا هستید ، باید بیمه درمانی که برای اقامتتان در لهستان لازم است ، را خریداری کنید .

این را می توانید قبل از ترک کشور خود و یا به محض رسیدن به لهستان انجام دهید . اگر شما بیمه بهداشتی را خریداری نکنید ، باید برای هر درمان پزشکی که دریافت می کنید ، هزینه های گرافی پرداخت کنید .

ویزای تحصیلی لهستان

اگر شما از یک کشور اتحادیه اروپا یا EEA باشید ، برای تحصیل در لهستان نیازی به درخواست ویزای دانشجویی ندارید . شما باید برای اقامت موقت درخواست کنید تا مدت اقامت قانونی خود را مشخص کنید . این را می توانید در اداره منطقه ای خود دریافت کنید . اگر از هر کشور های خارج از اتحدیه اروپا هستید ، باید برای گرفتن ویزای مهاجرت تحصیلی به لهستان در کنسولگری لهستان در کشورتان درخواست بدهید .

جهت درخواست ویزای تحصیل در لهستان ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزا به همراه پاسپورت معتبر ، نامه پذیرش ، نامه تمکن مالی ، عکس پاسپورتی ، بیمه سلامت ، مدارک دیپلم ۱۲ ساله و مدرک زبان الزامیست . این ویزا فقط برای سه ماه معتبر است ، بنابراین پس از آن باید به دنبال مجوز اقامت موقت برای پوشش دوره تحصیلی تان باشید .

اگر برای انجام این فرایند نیاز به کمک و راهنمایی بیشتری دارید ، با موسسه مهاجرتی MIC تماس بگیرید تا مشاوره رایگان دریافت نمایید . اقامت لهستان پس از تحصیل را در همین سایت بخوانید .

ویزای تحصیلی لهستان

ارتباط زبان با تقاضای تحصیل در لهستان

زبان رسمی کشور لهستان ، زبان لهستانی است . این کشور همچنین دارای یک زبان شناخته شده منطقه ای کاشوبیانی Kashubian و همچنین بسیاری از زبان های اقلیتی دیگر است . بسیاری از دانشگاه ها لهستانی مجهز به برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی هستند .

اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست ، ممکن است لازم باشد که مهارت خود را برای پذیرش در دانشگاه به اثبات برسانید . برخی دانشگاه ها برای کمک به بهبود مهارت های زبان دانشجویان بین المللی دوره های زبان انگلیسی را فراهم می کند .

اگر با دانشگاه خود تماس بگیرید ، می توانید به اطلاعات بیشتر در مورد شرایط خاص دسترسی پیدا کنید . همیشه توصیه می شود حتی اگر شما به زبان انگلیسی تحصیل می کنید تلاش کنید تا زبان لهستانی را نیز تا حد ممکن فرا بگیرید .

برقراری ارتباط با مردم محلی و دیگر دانشجویان بین المللی یک راه عالی برای تمرین است . این یک مهارت است که در رزومه شما فوق العاده خواهد بود و اگر می خواهید در طول تحصیل در لهستان و یا پس از آن شغل داشته باشید می تواند بسیار مفید باشد .

دانشگاه های لهستان

نزدیک به ۵۰۰ موسسه آموزش عالی در لهستان وجود دارد ، هم دولتی و هم خصوصی . برخی از موسسات تخصصی تر نیز عبارتند از دانشگاه های کشاورزی ، دانشگاه های دریایی و دانشگاه های خدمات دولتی . در رنکینگ جهانی تایمز در سال ۲۰۱۹ پنج دانشگاه لهستانی در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفته اند .

در حالی که در رتبه بندی QS در سال ۲۰۱۹ ، ۱۴ دانشگاه لهستانی ظاهر شده اند ، از جمله دو دانشگاه ورشو ( رتبه ۳۹۴ ) و دانشگاه Jagiellonion ( رتبه۱۱۴ ) در میان ۵۰۰ رتبه برتر دانشگاه های خارج از کشور قرار گرفته اند .

این دو مؤسسه همچنین در رده بندی دانشگاه های اروپا و آسیای مرکزی(EECA) در سال ۲۰۱۹ نیز به ترتیب رتبه های ششم و هفتم را از آن خود کرده اند . شرایط پذیرش در دانشگاه های لهستان اغلب مشترک بوده و البته خیلی دشوار به نظر نمی رسد . سه شرط عمده که برای تمامی دانشگاه ها اهمیت دارد ، در ادامه بیان شده است ؛

  • ارائه مدرک پایان دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی
  • اثبات تسلط بر زبان انگلیسی
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها

دوره های تحصیلی در لهستان

در این بخش از مقاله ، مشاوران ما در موسسه مهاجرتی MIC ، دوره های تحصیلی در لهستان را بررسی می کنند ، کشور لهستان پس از عضویت در فرآیند بولونیا ، سه سطح تحصیلی دارد و برنامه ها را در طیف وسیعی از موضوعات ارائه می دهد . دوره لیسانس در لهستان معمولا ۳ تا ۴ سال طول می کشد و به عنوان یک لیسانس هنر(Licencjat) و یا لیسانس علوم یا مهندسی (Inżynier) ارائه می شود .

دوره های لیسانس عمدتا بر آموزش دانشجویان برای اشتغال یا ادامه تحصیل تمرکز دارند . بسیاری از رشته های کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می شود و این برنامه های تمام وقت شامل اعتبارات ECTS 180-240 می باشد .

برای تکمیل یک دوره ترمیک ، شما باید تمام امتحانات را با توجه به مقیاس درجه بندی معمول ( از ۱ تا ۵ ) پشت سر بگذارید . در لهستان ، دوره های کارشناسی ارشد به دنبال یکی از دو ساختار زیر ارائه می شود :
دوره های ناپیوسته در مدت ۱۸ ماه تا دو سال و ارزش اعتبار ۹۰-۱۲۰ ECTS است .

دوره های پیوسته ، این دوره ها تا شش سال طول می کشد و به ارزش اعتبار ۲۷۰-۳۶۰ ECTS است . این ها در تعداد محدودی از رشته ها ، از جمله دندانپزشکی ، داروسازی و حقوق ارائه می شود . محتوای درس بر ترویج دانش نظری و توسعه و کاربرد مهارت های خلاقیتی در دوره های خلاقانه تر متمرکز شده است . این احتمال وجود دارد که قبل از دفاع از شما مقاله تحقیقاتی خواسته شود .

دوره های تحصیلی در لهستان

تحصیل دکترا در لهستان

مطالعات دوره سوم یعنی مقطع دکترا در لهستان معمولا به مدت چهار سال ادامه دارد و منجر به اخذ مدرک دکترا می شود . آنها توسط موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی ارائه می شوند و شما باید قبلا مستقیما مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد را دریافت کرده باشید تا مجاز به ادامه تحصیل در لهستان در مقطع دکترا باشید .

در این مقطع شما از نظارت سنگین خود مطلع خواهید شد و انتظار می رود که وظایف و آموزش های تدریس را به صورت کامل تکمیل و سپس از پایان نامه های خود دفاع کنید .

شانس دریافت بورسیه تحصیلی در این مقطع بیشتر از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است . افرادی که بخواهند با هزینه های خود در لهستان دکترا بخوانند مبلغی در حدود ۳۰۰۰ یورو در سال برای دانشگاه های دولتی باید پرداخت کنند . این مبلغ در دانشگاه های خصوصی تا ۶۰۰۰ یورو هم افزایش می یابد . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در لهستان هم متقاضیان بسیاری دارد و می تواند جزو گزینه های خوب انتخابی شما باشد .

کمک مالی برای تحصیل در لهستان

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد ، لهستان موارد گسترده ای از بورس و کمک هزینه تحصیلی را ارائه نمی دهد . با این حال ، دولت لهستان برای دانشجویان بین المللی لیستی از بورس تحصیلی فعلی ( در لهستان ) در موضوعات خاص دارد ، این نوع بورسیه ها معمولا به عنوان بخشی از موافقت نامه های با کشورهای دیگر است . برای دیدن آنچه که شما می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی دریافت کنید از آژانس ملی لهستانی NAWA برای بورس تحصیلی بازدید کنید .

تعدادی از دانشگاه های لهستان نیز دارای برنامه های تحصیلی ویژه برای ارائه بورس هستند که معمولا بر اساس شایستگی ارائه می شوند . برای کسب اطلاعات در زمینه تحصیل در لهستان و دریافت بورسیه تحصیلی می توانید با موسسه مهاجرتی مهرآفرین ، تماس بگیرید . کارشناسان ما در دفاتر تهران و شیراز آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه حقوق مهاجرت تحصیلی هستند .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.