دانشگاه های روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه

مزیت های عمده برای دانشجوی بین المللی و کشف استانداردهای فوق العاده موجود در دانشگاه های این کشور سبب گرایش دانشجویان به تحصیل در روسیه شده است . کشور روسیه محبوب ترین منابع خود را برای کمک به دانشجویان خارجی به دنبال آموزش در دانشگاه هایش ارائه می دهد . این راهنمای مطالعاتی ، اطلاعاتی که برای پیدا کردن دانشگاه ها و تحصیل در روسیه نیاز دارید را به شما می دهد . با موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین ، تمام اطلاعات لازم برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد تحصیل در دانشگاه های روسیه را به دست آورید .

گزینه هایی تحصیلی زیادی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه هستند ، می تواند غافلگیر کننده باشد . فقط توجه داشته باشید که بسیاری از آنها به زبان روسی ارائه می شوند . کارشناسی ارشد و دکترا برنامه های بیشتری به زبان انگلیسی دارند .

کلیاتی درباره تحصیل در دانشگاه های روسیه

روسیه محل خوبی برای یک دانشجوی بین المللی است و به طور فزاینده ای دوره های پیشگامانه ای را ارائه می دهد . این کشور به عنوان یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد ، سالانه با افزایش تعداد دانشجویان بین المللی روبرو است و در حال سرمایه گذاری برای توسعه دانشگاه ها و مساعد سازی شرایط تحصیل در دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین المللی است . عضویت روسیه در منطقه آموزش عالی اروپا بدین معنی است که بسیاری از دانشگاه های روسیه در حال ارائه آموزش به سبک غربی هستند .

روسیه با ارائه آموزش مدرن جهانی و فعالیت هایی نظیر برگزاری انواع سمینارهای آموزش حرفه ای و تحقیقاتی ، سازماندهی برنامه های تدریس به زبان های مختلف و انجام نظرسنجی از دانشجویان ، همواره تلاش کرده است تا دانشگاه هایش را به شهرت جهانی برساند .

در تلاش برای بهبود استانداردها ، دولت روسیه ۳۹۰ میلیارد روبل (۵ . ۱۳ میلیارد دلار) را در ارتقاء امکانات و کارکنان آموزش سرمایه گذاری می کند . علاوه بر این ، روسیه مناظر خیره کننده شامل ؛ شهر ها و فرهنگ های شگفت انگیز از زیبایی سنت پترزبورگ تا عظمت مسکو را ارائه می دهد در ادامه با ما در موسسه مهاجرتی مشاوران برگزیده مهرآفرین همراه باشید تا شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه را بدانید.

شرایط پذیرش دانشگاه های روسیه

امروزه شاید تحصیل در دانشگاه های روسیه از رویاهای دست یافتنی بسیاری از دانشجویان بین المللی باشد ، زیرا این کشور در عین حال که مدرنیته و اعتبار دانشگاه هایش را حفظ می کند ، شرایط پذیرش دشواری را برای متقاضیان اعمال نمی کند .

سیستم آموزشی روسیه بر روی سیستم ترم کار می کند و پذیرش در دانشگاه های روسیه ، بر اساس رکورد تحصیلی عمومی است . بعضی از برنامه ها بسیار رقابتی هستند و نسبت به سایر برنامه ها نیاز به بررسی بیشتری دارند .

دانشگاه های روسیه جهت پذیرش توجهی به معدل ندارند و ارائه گواهی پایان دوره تحصیلات متوسطه کفایت می کند . گرچه معدل از شاخص های اصلی پذیرش در دانشگاه های روسیه به شمار نمی رود ، اما با توجه به رشته انتخابی دانشجو ، نمرات برخی دروس مهم در آن رشته مورد بررسی قرار می گیرد .

برای مثال در رشته های پزشکی ، دروس زیست ، شیمی و فیزیک اهمیت دارد و برای رشته های مهندسی ریاضی و فیزیک . برای رشته های علوم انسانی و هنر دروس خاصی مدنظر نمی باشد .

دانشگاه های روسیه

از بیش از ۶۰۰ دانشگاه دولتی ، ۲۲ دانشگاه در روسیه جایگاه رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را در بر می گیرد و ۸ عدد از آنها در زمره ۴۰۰ دانشگاه برتر در سراسر جهان قرار دارند . روسیه حضور قابل توجهی نیز در رتبه بندی دانشگاه های اروپا ( EECA ) دارد .

دانشگاه های روسیه

EECA سالانه ۲۰۰ دانشگاه برجسته در حال ظهور اروپا و آسیای مرکزی را برجسته می کند و در میان این لیست ۶۴ دانشگاه روسی حضور دارند . مقدار عظیم سرمایه گذاری کشور در آموزش عالی ( ۳۹۰ میلیارد روبل بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ ) ، رتبه بندی دانشگاه های روسیه را در مقایسه با تحصیل در اروپا برجسته تر کرده است .

براساس رتبه بندی تحصیلات بالاتر از ۲۰۱۶-۲۰۱۷ ، بالاترین رتبه دانشگاهی در روسیه ، دانشگاه لومونوسف مسکو بود که دارای ۲۹.۵۶۳ دانشجوی تمام وقت می باشد و ۲۱ درصد آنها دانشجویان بین المللی هستند . تحصیل در دانشگاه لومونوسف روسیه در همین سایت توسط مشاوران ما در Mehrafarin immigration consultants بررسی شده است .

مهاجرت تحصیلی و ویزا در روسیه

مشاوره در مورد مهاجرت و ویزا در روسیه از طریق یک مشاور زبده ، می تواند به شما اطمینان دهد که اسناد مناسب برای ارائه یک برنامه موفق به دانشگاه ایده آل خود را دارید . نیازهای روادید روسیه به وضوح پیچیده است ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که قبل از اعمال می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید . همه دانشجویان بدون توجه به ملیت نیاز به یک ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه های روسیه دارند . سفارت روسیه ممکن است از شما بخواهند موارد زیر را انجام دهید :

 • تاییدیه پذیرفته شدن از دانشگاه مورد نظر
 • گواهینامه ای برای آزمایش HIV منفی ( برای مدت طولانی ) .
 • مدارک مالی برای پوشش دادن دوره تحصیلات خود .
 • بیمه مسافرتی با سقف ۳۰.۰۰۰ یورو
 • اصل گذرنامه
 • مبلغ صدور ویزای عادی و یا فوری

روند گرفتن ویزای دانشجویی روسیه حدودا یک هفته برای ویزای عادی طول می کشد و هزینه آن تقریبا ۷۰ دلار است توجه داشته باشید که ویزا باید در طول هفت روز کاری از ورود به روسیه ثبت شود . اگر قصد دارید بیش از ۹۰ روز در روسیه بمانید ، باید برای تکمیل درخواست خود اقدام کنید .

هزینه زندگی در شهرهای روسیه

پیدا کردن محل اقامت در روسیه آسان نیست و می تواند بسیار گران باشد ، بنابراین بیشتر دانشجویان بین المللی تصمیم می گیرند که در محوطه دانشگاه و یا در تالار های محل اقامت ، اقامت کنند . این مزایا به شما این امکان را می دهد که راحت تر به زندگی در روسیه بپیوندید .

اگر ترجیح میدهید حریم خصوصی بیشتری داشته باشید ، باید خوابگاه یا آپارتمان خصوصی اجاره کنید یا اگر میخواهید کاملا در زندگی روسی غوطه ور شوید باید با یک خانواده روسی در خانه های داوطلب برای نگهداری دانشجو زندگی کنید .

هزینه زندگی در شهرهای روسیه

اگر چه مسکو شهرت خوبی برای هزینه های بالای زندگی دارد ، اما بسیاری از شهرهای دیگر در روسیه می توانند جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه ، بسیار مقرون به صرفه باشند . حمل و نقل عمومی در روسیه ارزان و راحت است ، صورتحساب ارزان است و خوردن محصولات محلی هزینه های زندگی را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد . به طور کلی هزینه ای معادل ۶۵۰ دلار در ماه برای شهر مسکو را در نظر داشته باشید .

امنیت دانشجویان در روسیه

ایمنی در روسیه به جایی که شما زندگی می کنید بستگی دارد اما به طور کلی ، جرم در روسیه بیشتر از سایر کشورهای بزرگ یا شهرهای بزرگ نیست . مسائل نژادپرستی در روسیه هنوز ادامه دارد ، اما دولت و دانشگاه های مختلف برای اطمینان از ایمنی دانشجویان بین المللی اقداماتی انجام می دهند .

شما باید قوانین ایمنی مانند نگه داشتن اشیاء با ارزش در شب و حصول اطمینان از محیط اطراف خود را در هر شهری که هستید دنبال کنید .

دانشجوهای در حال تحصیل در دانشگاه های روسیه ، همیشه باید اقدامات احتیاطی انجام دهند تا اطمینان یابند که در امان هستند . آنها باید از پیاده روی به تنهایی در شب اجتناب کنند ، گذرنامه همیشه همراه داشته باشید .

همیشه یک تلفن با شارژ کافی داشته باشید ، از حمل مقدار زیادی پول نقد اجتناب کنید ، هرگز چیزهایی را از غریبه ها نپذیرید و به دوستان خود اطلاع دهید که کجا می روید و چه ساعتی بر خواهید گشت .

تحصیل پزشکی در دانشگاه های روسیه

از دهه های گذشته هزاران دانش آموز در جستجوی آموزش عالی کشور خود را ترک می کنند . آنها برای پیدا کردن یک کشور خوب که در آن می توانند یک دانشگاه معتبر و دوره های تحصیلی دل خواهشان ، جستجو می کنند .

روسیه برای همه دانشجویانی که امیدوارند که در زمینه پزشکی با حداقل هزینه مشغول به تحصیل باشند ، جواب می دهد . دانشگاه های علوم پزشکی روسیه به خاطر سیستم آموزشی پیشرفته و با کیفیت بالا شناخته شده است . تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه از اعتبار بالای جهانی برخوردار است .

در روسیه بیش از ۴۰۰ دانشگاه ، آکادمی ، کالج ها و موسسات عالی رتبه وجود دارد که در اختیار دانشجویان خارجی قرار می گیرد تا در زمینه های پزشکی ادامه تحصیل دهند . اکثر دانشگاه های پزشکی روسیه ۱۰۰ ساله و حتی ۲۰۰-۳۰۰ ساله هستند .

آنها تمام دوره ها را در حالت آموزش انگلیسی و روسی از جمله دوره های کارشناسی ارایه می دهند . دانش آموزان می توانند دوره های تخصصی را پیدا کنند که در هیچ کشوری یافت نمی شوند . در ادامه برخی از دانشگاه های برتر پزشکی روسیه را معرفی می کنیم :

 • آکادمی پزشکی مسکو ؛ اولین و بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی روسیه
 • دانشگاه پزشکی دولتی Dagestan
 • دانشگاه ملی تحقیقات ملی روسیه ؛ یکی از بزرگترین دانشگاه های پزشکی در روسیه و اروپا است .
 • دانشگاه علوم پزشکی سیبری یکی از مراکز پزشکی برتر در شهر تامسک روسیه است .

تحصیل فنی مهندسی در دانشگاه های روسیه

در دانشگاه های مهندسی روسیه دلایل زیادی برای جلب توجه دانشجویان خارجی وجود دارد . از جمله مهم ترین آنها ورود بدون آزمون ، عدم وجود محدودیت سنی و همچنین هزینه های پایین تر این دانشگاه هاست . اغلب دانشگاه های فنی بالا رتبه روسیه از علاقه مندان به تحصیل انگلیسی مدرک زبان انگلیسی می خواهد .

تحصیل در دانشگاه های روسیه ، در رشته های مهندسی روسی زبان نیازی به مدرک زبان ندارد . رشته های مهندسی و هوانوردی دانشگاه های معتبر روسیه در تمام دنیا ارزشمند و شناخته شده است . در ادامه به برخی از آنها شاره می شود :

 • دانشگاه فنی Komsomolsk-on-Amur
 • دانشگاه فنی Altai
 • دانشگاه فنی Don state
 • دانشگاه فنی ISTU Kalashnikov
 • دانشگاه هوانوردی Rybinsk State Civil Aviation
 • دانشگاه هوافضایی ایالتی سیبری
 • دانشگاه فنی هواپیما دولتی ” اوفا “
 • کاباردینو – بالکری ؛ دارای رتبه ۱۱ دانشگاه های کلاسیک در روسیه
 • دانشگاه دولتی بلگراد
 • دانشگاه ایالتی Syktyvkar
تحصیل فنی مهندسی در دانشگاه های روسیه

تحصیل در دانشگاه های علوم دریایی روسیه

دانشگاه ایالتی دریایی به نام دریاسالار GI Nevelsky یکی از قدیمی ترین دانشگاه های شرق دور است که در سال ۱۸۹۰ در ولادیوستوک تاسیس شد . دانشگاه ایالتی دریایی نه تنها اولین دانشگاه دولتی دریایی روسیه بلکه یکی از دانشگاه های برجسته در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است .

دانشگاه دریایی دولتی سنت پترزبورگ تنها دانشگاه روسی است که تخصص مهندسین دریایی در طراحی ، ساخت و نگهداری کشتی ها ، کشتی های سطحی و زیردریایی را تهیه می کند . این دانشگاه نیز مطابق استانداردهای بین المللی تدریس می کند و در اروپا و ایالات متحده کاملا شناخته شده است .

تحصیل در رشته های مدیریت و اقتصاد در روسیه

تحصیل در دانشگاه های روسیه در رشته های مدیریت و اقتصاد نیز طرفداران زیادی دارد . دانشگاه اقتصاد و مدیریت سنت پترزبورگ ، دانشگاه حقوق و اقتصاد Altai و دانشگاه ایالتی Rostov از جمله دانشگاه های برجسته در این زمینه هستند .

دانشگاه دولتی Adygey یک موسسه آموزش عالی در مرکز ایالت آدیگه نیز مورد مثبت دیگری می باشد . دانشگاه دولتی آدیگه آموزش عالی و متوسطه در ۴۲ رشته تخصص دارد و رشته های مدیریت و اقتصاد از جمله این تخصص ها هستند .

تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه اورال روسیه نیز متقاضیان زیادی دارد و در سه مقطع تحصیلی ارائه می شود . دانشگاه فدرال جنوبی ( SFedU ) در روسیه نیز در زمینه ارائه برنامه های با کیفیت اقتصاد شهرت دارد .

این مقاله یک راهنمای مطالعاتی مختصر درباره تحصیل در دانشگاه های روسیه بود . برای اطلاعات بیشتر با موسسه مشاوران مهرآفرین در دفاتر تهران و شیراز تماس بگیرید . مشاوران ما در اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه و دیگر دانشگاه های خارج از کشور به شما کمک خواهند کرد .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.